Skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu kontuzji mięśnia.

[Opis badania] W licznych badaniach przeprowadzanych na całym świecie udowodniono skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu wielu dolegliwości i chorób. Od jakiegoś czasu pojawia się również coraz więcej opracowań prezentujących wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na poprawę osiągnięć sportowych, regenerację po wysiłku i szybsze leczenie kontuzji.

Skutkuje to wzrostem popularności tlenoterapii hiperbarycznej wśród zawodowych sportowców oraz osób aktywnie uprawiających najróżniejsze odmiany rekreacji (biegi, jazda na rowerze, pływanie, gry zespołowe, tenis). Poniżej prezentujemy opis badania eksperymentalnego przeprowadzonego na japońskich sportowcach z urazami mięśni. Zapraszamy do lektury.

Przebieg badania

Badanie przeprowadzono w maju 2019 roku. Na potrzeby badania zrekrutowano 41 sportowców z urazami mięśni związanymi z wysiłkiem fizycznym. Badanych przydzielono losowo do grupy poddawanej tlenoterapii hiperbarycznej oraz do grupy kontrolnej. 

Uczestnicy otrzymali po 10 sesji tlenoterapii lub placebo, następnie przeprowadzono krótkie ankiety bólu i przeanalizowano próbki krwi, badając m.in. fosfokinazę kreatynową (CPK).

Dane zebrano: 

  • przed leczeniem (T1)
  • pod koniec 5 sesji terapeutycznej (T2)
  • po 10 sesjach tlenoterapii (T3)
  • 2 tygodnie po ostatniej sesji (T4)

 

Fosfokinaza kreatynowa jest enzymem znajdującym się w tkankach zużywających dużo energii, takich jak np. mięśnie.

Miejsca kontuzjowane będą zużywały więcej energii na regenerację, a zatem podwyższona kinaza kreatynowa we krwi wskazuje, czy i na ile występuje uraz np. sportowy.

Wyniki badań

Grupa kontrolna (nie poddawana tlenoterapii hiperbarycznej) nie wykazała żadnych statystycznych różnic podczas żadnego z badanych okresów od T1 do T4.

Grupa poddana tlenoterapii już po 10 sesjach (czyli w okresie T3) wykazała wyraźne obniżenie poziomu fosfokinazy kreatynowej, które utrzymywało się aż do końca badania, czyli fazy T4. 

Pod względem intensywności odczuwanego bólu, grupa poddana tlenoterapii hiperbarycznej wykazała znaczną poprawę po 10 sesjach (T3), podczas gdy nie zaobserwowano żadnej poprawy w grupie kontrolnej. 

Wnioski badających

Tlenoterapia hiperbaryczna ułatwia wczesne leczenie urazów mięśni związanych z wysiłkiem fizycznym. Jest również korzystna ze względu na przyspieszania regeneracji komórek i naprawy tkanek, co uważa się za pomocne w eliminowaniu zmęczenia i przywracaniu wytrzymałości. 

Przyspieszenie wczesnej regeneracji po kontuzji mięśni może mieć kluczowe znaczenie dla zawodowych sportowców oraz dla osób uprawiających sport rekreacyjnie.

Nasze uwagi

Należy pamiętać, że tlenoterapia hiperbaryczna to nie tylko bardzo skuteczny sposób pozwalający przyspieszyć leczenie kontuzji oraz obniżyć poziomu bólu, ale również sprawdzona i potwierdzona badaniami metoda umożliwiająca znaczną redukcję kwasu mlekowego w mięśniach (czyli tzw. zakwasów), poprawiająca wydolności oraz zwiększająca zdolności antyoksydacyjne organizmu (czyli szybsze pozbywanie się toksyn i wolnych rodników). 

 

Tlenoterapia to:

  • obniżenie poziomu bólu podczas leczenia kontuzji

  • przyspieszenie rehabilitacji

  • zmniejszenie zakwaszenia po wysiłku 

  • poprawa wydolności

  • zwiększenie zdolności antyoksydacyjnych – szybsza detoksykacja

 

Źródła:

Numer badania: ISRCTN17817041

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31275980/

https://www.hindawi.com/journals/bmri/2019/6289380/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/pmc6560326/

https://blog.revitalclinic.pl/kinaza-kreatynowa-wysoki-i-niski-poziom-normalny-zakres/