O tlenoterapii w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą terapeutyczną, która polega na dostarczeniu do organizmu tlenu (maseczka i specjalny koncentrator) w środowisku zwiększonego ciśnienia, które zapewnia komora.


Oddychanie wysokoprocentowym tlenem w komorze o ciśnieniu wyższym niż atmosferyczne jest wielokrotnie skuteczniejsze niż w normalnych warunkach, ponieważ tlen staje się „lepiej rozpuszczalny” i łatwiej przenika do płynów ustrojowych organizmu – osocza krwi, limfy, płynu mózgowo-rdzeniowego i rdzenia kręgowego.​


Podawany w takich warunkach tlen pozbawiony jest fizjologicznych barier przenikania przez tkanki, dlatego jest łatwiej dostarczany do wszystkich komórek – co jest szczególnie istotnie w przypadku komórek o słabym ukrwieniu.

Warto wiedzieć

Jak się przygotować do pierwszej sesji?

Ponieważ sesja tlenoterapii w komorze hiperbarycznej polega na leżeniu przez około godzinę w komorze, zawsze sugerujemy ubranie się w wygodny strój np. dresy lub polar – nie są one jednak wymagane.

Wskazania medyczne i ogólne

Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą terapeutyczną, która polega na dostarczeniu do całego organizmu tlenu w środowisku zwiększonego ciśnienia, dlatego też działa w przypadku tak wielu schorzeń, chorób i problemów zdrowotnych – działa po prostu na cały nasz organizm.

Przeciwwskazania medyczne

Jak każda metoda terapeutyczna, tlenoterapia w komorze hiperbarycznej ma przeciwwskazania do stosowania. Są to najczęściej schorzenia lub dysfunkcje związane z ingerencją ciśnienia na nasze ciało. Należy jednak podkreślić, że tlenoterapia hiperbaryczna prowadzona jest metodą bardzo bezpieczną i nieinwazyjną.

Bezpieczeństwo w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jest uznawana za bardzo bezpieczną i nieinwazyjną metodę, która pozwala w przystępny i wygodny sposób uzyskiwać liczne korzyści zdrowotne.

Korzyści dla organizmu

Jak wskazują badania prowadzone na całym świecie oraz relacje i opinie licznych pacjentów, tlenoterapia hiperbaryczna ma bardzo pozytywny i co ważne, wszechstronny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne.